Gdzie montujemy żaluzje 50mm, a gdzie 25mm?

Żaluzje 50mm,

Żaluzje Drewniane 50mm (1).JPG
Żaluzje Drewniane 50mm (26).jpg
Żaluzje Drewniane 50mm (38).JPG

 

Żaluzje 50mm, pomimo iż są dwukrotnie szersze od żaluzji 25mm to wizualnie, są lżejsze w swojej formie i lepiej oddają swoje piękno. Jest to spowodowane odległością rozstawu lamelki na drabince. W szerszych lamelkach jest to 4cm w węższych 2cm. Na dużej powierzchni wąskie żaluzje wyglądają jak lita ściana. Żaluzje 25mm,

Żaluzje Drewniane 25mm (17).JPG
Żaluzje Drewniane 25mm (1).JPG
Żaluzje Drewniane 25mm (31).jpg

 


Żaluzje 25mm, mają sens w montażu przy szybie 

lub na ramie okiennej. 


Dobrze dobrane, idealnie komponują się z oknem i stanowią jego integralną część. Natomiast żaluzje 50mm swą urodę perfekcyjnie oddają zamontowane we wnęce okiennej. 

Niestety w naszej części geograficznej większość okien otwieranych jest do wewnątrz pomieszczenia co na przykład przy drzwiach tarasowych skutecznie blokuje ich otwieranie. Podobnie sytuacja wygląda z montażem nad wnęką. Musimy mieć wystarczająco dużo miejsca by zwinąć żaluzje.

Bezpieczny wzór na obliczenie miejsca to:10% długości ( od sufitu do parapetu lub podłogi) + 9cm ( wartość stała dla belki obciążeniowej)


Dla przykładu: 260cm od sufitu do podłogi, żaluzja zajmie nam 35cm. Tyle minimalnie musimy mieć miejsca pomiędzy sufitem a górną krawędzią drzwi tarasowych.

25(10%) +9 = 34Oczywiście jak od każdej reguły, stosuje się wyjątki. Często się zdarza że montujemy żaluzje we wnęce pomimo iż okna się nie otworzy. Jest się tak np. w sypialni, kuchni, łazience, korytarzu. Okna się wtedy nie otworzy, ale da się uchylić, a dostęp do mycia mamy z zewnątrz lub żaluzje będziemy na ten czas w łatwy sposób demontować.

 

    Tam gdzie brak jest miejsca dla 50-tek idealnie sprawdzają się 25-tki.

Są one zamontowane na ramie okiennej lub przy szybie i nie potrzebują dodatkowej przestrzeni na zwijanie.
Dodatkowo żaluzje 25mm nie będą zabierać nam miejsca na parapecie. Ma to istotne znaczenie w kuchni, gdzie parapet jest często użytkowy połączony z blatem lub trzymamy na nim kwiaty. 


    Pamiętajmy że żaluzje 50mm są przepiękne, ale parapetu przy nich w rozsądny sposób dodatkowo nie wykorzystamy.

 

    W żadnym przypadku nie powinno montować się żaluzji 50 mm na ramie okiennej (uchwyty są uniwersalne i fizycznie można montować w dowolnym miejscu). Wgląda to ładnie tylko w serialach. Górna część mechanizmu nie jest niczym osłonięta, blokuje otwarcie okna bo wystaje 6cm od ramy, ciągle zawadza o klamkę i blokuje do niej dostęp.