Maskownice to specjalne listwy osłaniające mechanizm żaluzji. Dzięki zastosowaniu maskownicy nasze drewniane żaluzje są bardziej estetyczne – nie widać metalowego mechanizmu rolety. Stosujemy je w standardzie tylko do żaluzji z drewnianych, by zaktyć metalowe elementy mechanizmu. W aluminiowych, mechanizm jest już w kolorze lameli.

 

Rodzaj maskownicy zależy od sposobu montażu żaluzji w oknie

Kiedy montujemy żaluzje nad wnęką (żaluzje 50 mm) oraz na ramie okiennej (żaluzje 25 mm) do zestawu maskownic dołączone są boczki maskownicy, czyli listwy, dzięki którym mechanizm rolety będzie niewidoczny po bokach (patrz zdjęcia poniżej).

Przy montowaniu rolet we wnęce (żaluzje 50 mm) oraz przy szybie (żaluzje 25 mm) maskownica nie posiada boczków, ponieważ z jednej strony mechanizm zasłania listwa, a po bokach znajduje się ściana lub okno (patrz zdjęcia poniżej).

Podczas montażu należy pamiętać, by nie zostawiać żadnych szczelin pomiędzy roletami, które montujemy w jednej linii obok siebie, końce żaluzji muszą się stykać. Lamele, czyli listewki żaluzji, ułożą się wtedy same.

Uwaga!
Kiedy chcemy powiesić kilka żaluzji obok siebie, podczas składania zamówienia trzeba pamiętać, aby w rubryce „uwagi” napisać, które z zamawianych rolet będą wisieć obok siebie i dodać, że chcą Państwo jedną maskownicę na długość wszystkich żaluzji.

Blog Maskownice do rolet – co warto wiedzieć?