Żaluzje drewniane. Lakierowane, laminowane i bambusowe. Które lepsze, które praktyczniejsze. Jakie różnice.

Żaluzje drewniane. Lakierowane, laminowane i bambusowe. Które lepsze, które praktyczniejsze. Jakie różnice.

Takie i podobne pytania są najczęściej zadawane gdy rozpoczynamy poszukiwania osłon okiennych do naszych wnętrz.

1. Żaluzje lakierowane i laminowane.

Każde z nich wykonane jest z drewna Basswood (lipa kanadyjska). Z tego drewna wykonuje się również instrumenty muzyczne jak, gitary czy bębny.  

Lakierowane możemy podzielić na dwie grupy:

•    Lakierowane-  lakierami transparentnymi (przezroczystymi) w różnych kolorach. Słoje drewna są widoczne a struktura to pół połysk.

•    Lakierowane- lakierami pastelowymi. Nie widać usłojenia. Lamelka jest gładka w pół połysku.

2. Żaluzje laminowane.

Nie da się wykonać żaluzji z drewna dębowego, orzechowego, egotycznego itp … By jednak cieszyć oko ich pięknem przychodzi nam z pomocą technika laminowania.
Na lamelki nanosi się cieniutką warstwę laminatu np. drewna orzechowego, z jego pięknym szerokim usłojeniem lub mahoniu czy klonu. W drewnie lakierowanym lakierami transparentnymi możemy zmienić tylko kolor. Usłojenie będzie zawsze takie samo, czyli lipy kanadyjskiej. Laminaty umożliwiają nam urozmaicić gamę rodzajów drewna i jego usłojenia.
Stosowane przez nas lamele laminowane są, nie do odróżnienia od drewna naturalnego. Tym bardziej że pod laminatem jest przecież naturalne drewno, tylko z innym usłojeniem.
Technologia laminowana jest powszechnie stosowana np. do paneli podłogowych czy płyt meblowych.

3. Żaluzje bambusowe

Tu stosuje się drewno bambusowe prasowane, lakierowane lakierami transparentnymi w macie.

Każde z wyżej wymienionych osłon okiennych jest w najwyższej jakości. Żadne nie jest gorsze od drugiego. Wytrzymałość, funkcjonalność, odporność  jest identyczna w każdym przypadku. I nie jest prawdą że bambus będzie lepszy do łazienki. Chwilowa wilgoć czy para nie szkodzi żadnej z nich, natomiast na wodę żadna nie jest odporna.
Lamele są odpowiednio przygotowane i nasączone naturalnymi woskami i żywicami tak by wytrzymywały wysokie temperatury latem. Szczególnie ciemne kolory.
Przy roletach drewnianych uwagę należy zwrócić by pomieszczenia były odpowiednio wentylowane. Zamknięte okna, i skraplająca się woda na szybach jest oznaką złej wentylacji co może doprowadzić do uszkodzenia żaluzji gdy woda zacznie się skraplać i na nich. To częsty przypadek w Wielkiej Brytanii, gdzie klimat jest wilgotny a okna są zamalowane farbą i nie można ich otworzyć.
Nie raz spotykanym zjawiskiem, jest wygięcie się, lub skręcenie, którejś z lameli. Należy wówczas podciągnąć roletę do góry i pozostawić na noc.
Taka sytuacja może wystąpić gdy np. żaluzje są mocno rozgrzane przez letnie słońce i nagle jest szybki spadek temperatury  z obfitym deszczem. Powietrze nagle staje się przesycone wilgocią a żaluzja szybko stygnie wchłaniając ją z powietrza.
Pamiętajmy że jest to produkt z naturalnego drewna.  

Share this post