Jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi typami żaluzji drewnianych i co warto wiedzieć zanim się zdecydujemy?

 

Żaluzje lakierowane

Każde z nich wykonane jest z drewna Basswood (lipa kanadyjska). Z tego drewna wykonuje się również instrumenty muzyczne jak, gitary czy bębny.

Lakierowane możemy podzielić na dwie grupy:

  • Lakierowane lakierami transparentnymi (przezroczystymi) w różnych kolorach. Słoje drewna są widoczne a struktura to pół połysk

Żaluzje drewniane lakierowane lakierem transparentnym

  • Lakierowane lakierami pastelowymi. Nie widać usłojenia. Lamelka jest gładka w pół połysku

zaluzje drewniane lakierowane lakierami pastelowymi

 

Żaluzje laminowane

Nie da się wykonać żaluzji z drewna dębowego, orzechowego, egotycznego itp. By jednak cieszyć oko ich pięknem przychodzi nam z pomocą technika laminowania.

Na lamelki nanosi się cieniutką warstwę laminatu np. drewna orzechowego, z jego pięknym szerokim usłojeniem lub mahoniu czy klonu. W drewnie lakierowanym lakierami transparentnymi możemy zmienić tylko kolor. Usłojenie będzie zawsze takie samo, czyli lipy kanadyjskiej. Laminaty umożliwiają nam urozmaicić gamę rodzajów drewna i jego usłojenia.

Stosowane przez nas lamele laminowane są, nie do odróżnienia od drewna naturalnego. Tym bardziej że pod laminatem jest przecież naturalne drewno, tylko z innym usłojeniem.

Technologia laminowana jest powszechnie stosowana np. do paneli podłogowych czy płyt meblowych.

 

Żaluzje bambusowe lakierowane są transparentnie

Tu stosuje się drewno bambusowe prasowane, lakierowane lakierami transparentnymi w macie.

Żaluzje bambusowe lakierowane transparentnie

Każde z wyżej wymienionych osłon okiennych jest w najwyższej jakości. Żadne nie jest gorsze od drugiego. Wytrzymałość, funkcjonalność, odporność  jest identyczna w każdym przypadku. I nie jest prawdą że bambus będzie lepszy do łazienki. Chwilowa wilgoć czy para nie szkodzi żadnej z nich, natomiast na wodę żadna nie jest odporna.

Lamele są odpowiednio przygotowane i nasączone naturalnymi woskami i żywicami tak by wytrzymywały wysokie temperatury latem. Szczególnie ciemne kolory.

Przy roletach drewnianych uwagę należy zwrócić by pomieszczenia były odpowiednio wentylowane. Zamknięte okna, i skraplająca się woda na szybach jest oznaką złej wentylacji co może doprowadzić do uszkodzenia żaluzji gdy woda zacznie się skraplać i na nich. To częsty przypadek w Wielkiej Brytanii, gdzie klimat jest wilgotny a okna są zamalowane farbą i nie można ich otworzyć.

Nie raz spotykanym zjawiskiem, jest wygięcie się, lub skręcenie, którejś z lameli. Należy wówczas podciągnąć roletę do góry i pozostawić na noc.
Taka sytuacja może wystąpić gdy np. żaluzje są mocno rozgrzane przez letnie słońce i nagle jest szybki spadek temperatury z obfitym deszczem. Powietrze nagle staje się przesycone wilgocią a żaluzja szybko stygnie wchłaniając ją z powietrza. Pamiętajmy że jest to produkt z naturalnego drewna.

Udostępnij
Żaluzje drewniane Żaluzje drewniane lakierowane, laminowane czy bambusowe?