Żaluzje drewniane lakierowane, laminowane czy bambusowe

laminowane czy bambusowe

Takie i podobne pytania są najczęściej zadawane gdy rozpoczynamy poszukiwania osłon okiennych do naszych wnętrz.


1. Żaluzje lakierowane i laminowane.

Każde z nich wykonane jest z drewna Basswood (lipa kanadyjska). Z tego drewna wykonuje się również instrumenty muzyczne jak, gitary czy bębny.  

Lakierowane możemy podzielić na dwie grupy:

 Lakierowane-  lakierami transparentnymi (przezroczystymi) w różnych kolorach. Słoje drewna są widoczne a struktura to pół połysk.
Lakierowane- lakierami pastelowymi. Nie widać usłojenia. Lamelka jest gładka w pół połysku.

2. Żaluzje laminowane.

Nie da się wykonać żaluzji z drewna dębowego, orzechowego, egotycznego itp … By jednak cieszyć oko ich pięknem przychodzi nam z pomocą technika laminowania.
Na lamelki nanosi się cieniutką warstwę laminatu np. drewna orzechowego, z jego pięknym szerokim usłojeniem lub mahoniu czy klonu. W drewnie lakierowanym lakierami transparentnymi możemy zmienić tylko kolor. Usłojenie będzie zawsze takie samo, czyli lipy kanadyjskiej. Laminaty umożliwiają nam urozmaicić gamę rodzajów drewna i jego usłojenia.
Stosowane przez nas lamele laminowane są, nie do odróżnienia od drewna naturalnego. Tym bardziej że pod laminatem jest przecież naturalne drewno, tylko z innym usłojeniem.
Technologia laminowana jest powszechnie stosowana np. do paneli podłogowych czy płyt meblowych

3. Żaluzje bambusowe

Tu stosuje się drewno bambusowe prasowane, lakierowane lakierami transparentnymi w macie.

Każde z wyżej wymienionych osłon okiennych jest w najwyższej jakości. Żadne nie jest gorsze od drugiego. Wytrzymałość, funkcjonalność, odporność  jest identyczna w każdym przypadku. I nie jest prawdą że bambus będzie lepszy do łazienki. Chwilowa wilgoć czy para nie szkodzi żadnej z nich, natomiast na wodę żadna nie jest odporna.
Lamele są odpowiednio przygotowane i nasączone naturalnymi woskami i żywicami tak by wytrzymywały wysokie temperatury latem. Szczególnie ciemne kolory.
Przy roletach drewnianych uwagę należy zwrócić by pomieszczenia były odpowiednio wentylowane. Zamknięte okna, i skraplająca się woda na szybach jest oznaką złej wentylacji co może doprowadzić do uszkodzenia żaluzji gdy woda zacznie się skraplać i na nich. To częsty przypadek w Wielkiej Brytanii, gdzie klimat jest wilgotny a okna są zamalowane farbą i nie można ich otworzyć.
Nie raz spotykanym zjawiskiem, jest wygięcie się, lub skręcenie, którejś z lameli. Należy wówczas podciągnąć roletę do góry i pozostawić na noc.
Taka sytuacja może wystąpić gdy np. żaluzje są mocno rozgrzane przez letnie słońce i nagle jest szybki spadek temperatury  z obfitym deszczem. Powietrze nagle staje się przesycone wilgocią a żaluzja szybko stygnie wchłaniając ją z powietrza.
Pamiętajmy że jest to produkt z naturalnego drewna.  

Udostępnij post

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *