Jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu zasłon okiennych, możesz nie wiedzieć, od czego zacząć. Pierwszą dobrą decyzją jest wybór między roletami lub żaluzjami, aby znaleźć odpowiednie dopasowanie do okna.

 

Jaka jest różnica między roletami a żaluzjami?

Wielu kupujących używa tych słów zamiennie w odniesieniu do wielu stylów zasłon okiennych. Są to jednak dwie odrębne kategorie, które dzielą opcje zasłon okiennych na pół.

Na najbardziej podstawowym poziomie,żaluzje to twarde zasłony okienne wykonane z poziomych listew, a rolety to zasłony okienne wykonane z jednego lub kilku kawałków tkaniny. Pod względem funkcji oba osiągają cel polegający na zasłonięciu okna, ale te dwie opcje różnią się znacznie pod względem działania, ceny, stylu i innych funkcji.

 

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Wybierając żaluzje lub rolety, należy sobie zadać jedno podstawowe pytanie:

Jak chcę kontrolować prywatność i blokować światło?

 

Prywatność plus kontrola światła

Rolety i żaluzje w różny sposób spełniają te potrzeby. Żaluzje posiadają listwy, które można odchylić w celu regulacji kontroli światła. Rolety wykonane są z solidnego kawałka materiału, więc mają tylko dwie opcje – otwartą lub zamkniętą. Jeśli jednak wybierzesz lekką tkaninę filtrującą, będziesz w stanie wpuścić naturalne światło, jednocześnie zasłaniając okno, aby zapewnić całkowitą prywatność.

Żaluzje czy plisy? Regulowanie dostępu światłą dziennego do pomieszczenia

Po udzieleniu odpowiedzi na to pytanie wybór między roletami a żaluzjami powinien być dość jasny, ale istnieje kilka innych czynników, które odróżniają te dwa style.

 

Czyszczenie

Żaluzje można czyścić w mgnieniu oka płynem do mebli i miękką szmatką. Jeśli są zakurzone lub zabrudzone, można je czyścić za pomocą nasadki szczotkowej odkurzacza. Jednak każdy poważny brud będzie wymagał profesjonalnego czyszczenia.

affdd3155efdd9002024dcf031c1d46dff189062 aluzje%252520czy%252520Natomiast większość naszych rolet plisowanychmożna delikatnie przepłukać w wannie z wodą i płynem do prania.

Jeśli Twoje okna znajdują się w obszarze o dużym natężeniu ruchu lub masz zwierzęta i dzieci, które robią bałagan – rolety mogą być lepszym wyborem.

 

Trwałość

Ponieważ żaluzje są wykonane z twardych materiałów, takich jak drewno, pcv i aluminium, są bardziej odporne na zużycie niż rolety materiałowe. Niestetyżaluzje drewnianenie są wodoodporne.

Utrzymywanie czystości zaluzji i rolet plisowanych

Pomyśl dwa razy, zanim użyjeszrolet w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak drzwi, gdzie mogą zostać zaczepione przez przechodniów.

 

Styl

Podstawowe białe żaluzje są standardem w większości nowych domów. Nie możesz się pomylić z tym klasycznym wyglądem, ale niektórzy mogą uznać je za nudne.
Zarówno żaluzje, jak i rolety mogą zapewnić ekskluzywny wygląd. Jeśli dekorujesz oficjalny salon lub jadalnię, wypróbuj żaluzje z naturalnego drewna lub rolety z luksusowej tkaniny.

Jeśli chcesz, aby Twoje okna tworzyły akcent, a nie wtapiały się w tło – wybierz rolety plisowanez kolorowym nadrukiem. Dostępnych jest setki tkanin, więc możesz znaleźć wzór pasujący do każdej przestrzeni.

 

Izolacja

Chcesz zasłon okiennych, które powstrzymają nadmierne nagrzewanie pomieszczeń w Twoim domu?

Żaluzje niewiele zrobią, aby odbić temperaturę zewnętrzną, ale specjalne materiały plisowane zaprojektowane tak, by dzięki specjalnej powłoce zewnętrznej odbijały promienie słoneczne, w znaczący sposób zredukują ilość ciepła w Twoim domu.

 

Cena

Nie można powiedzieć, że jedna jest droższa od drugiej. Jednak gdy spojrzymy na bardziej szczegółowe detale, ceny mogą się różnić.

Rolety plisowanemogą być zarówno znacznie tańsze, jak i znacznie droższe niż żaluzje. Podstawowa roleta może kosztować zaledwie 90 zł za okno, podczas gdy roleta z wysokiej jakości tkaniny i zamontowanym sterowaniem elektrycznym może być znacznie droższa od żaluzji drewnianej.

Ponieważ rolety plisowane mają mniej opcji niestandardowych, możesz uzyskać lepszy wygląd za mniej.

 

Montaż

Proces montażu może się nieco różnić w zależności od wybranego typu osłon. Zarówno rolety, jak i żaluzje są łatwe w montażu, nawet dla początkujących. Zaluzjedrewniane.net, ma świetne instrukcje i przewodniki wideo, które przeprowadzą Cię przez cały proces.

 

 

 

Znalazłeś idealne rozwiązanie?
Jeśli spodobały Ci się nasze rolety lub żaluzje, nie poprzestawaj na tym! Śmiało, zmierz okna i złóż zamówienie. Jeśli potrzebujesz pomocy w jakiejkolwiek części procesu, projektanci są gotowi pomóc! Wystarczy zadzwonić na naszą infolinie 880-80-80-50. To najszybszy sposób uzyskania cennych informacji i wskazówek.

 

Blog Żaluzje czy rolety plisowane?