Gdzie montujemy żaluzje 50mm, a gdzie 25mm?

Gdzie żaluzje 50 mm gdzie 25 mm

Żaluzje 50mm, pomimo iż są dwukrotnie szersze od żaluzji 25mm to wizualnie, są lżejsze w swojej formie i lepiej oddają swoje piękno. Jest to spowodowane odległością rozstawu lamelki na drabince co 4cm.

Żaluzje 50 mm swą urodę perfekcyjnie oddają zamontowane we wnęce okiennej.

Niestety w naszej części geograficznej większość okien otwieranych jest do wewnątrz pomieszczenia co na przykład przy drzwiach tarasowych skutecznie blokuje ich otwieranie. Podobnie sytuacja wygląda z montażem nad wnęką. Musimy mieć wystarczająco dużo miejsca, by zwinąć żaluzje.

Bezpieczny wzór na obliczenie miejsca to:


10% długości ( od sufitu do parapetu lub podłogi) + 9cm ( wartość stała dla belki obciążeniowej)


Dla przykładu: 260cm od sufitu do podłogi, żaluzja zajmie nam 35 cm. Tyle minimalnie musimy mieć miejsca pomiędzy sufitem a górną krawędzią drzwi tarasowych.

25(10%) +9 = 34

 W żadnym przypadku nie powinno montować się żaluzji 50 mm na ramie okiennej (uchwyty są uniwersalne i fizycznie można montować w dowolnym miejscu). Wgląda to tylko ładnie w serialach. Dodatkowo górna część mechanizmu nie jest niczym osłonięta, blokuje otwarcie okna bo wystaje 7cm od ramy, ciągle zawadza o klamkę i blokuje do niej dostęp.


Oczywiście jak od każdej reguły, stosuje się wyjątki. Często się zdarza że montujemy żaluzje we wnęce pomimo iż okna się nie otworzy. Jest tak np. w sypialni, kuchni, łazience czy korytarzu. Okno da się tylko uchylić, a dostęp do mycia mamy z zewnątrz lub żaluzje będziemy na ten czas w łatwy sposób demontować.

Żaluzje 25mm

Tam gdzie brak miejsca dla 50-tek idealnie sprawdzają się 25-tki.

Żaluzje 25mm, mają sens z montażem przy szybie lub na ramie okiennej.
Dobrze dobrane, idealnie komponują się z oknem i stanowią jego integralną część.

Nie będą zabierać nam miejsca na parapecie. Ma to istotne znaczenie w kuchni, gdzie parapet jest często użytkowy i połączony z blatem.

Pamiętajmy że żaluzje 50mm są przepiękne, ale parapetu przy nich w rozsądny sposób nie wykorzystamy.

Żaluzje 50 mm

Żaluzje 25 mm

Udostępnij post

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *